3 września 2022r. wybraliśmy się do malowniczej miejscowości położonej na Wzgórzach Trzebnickich, zwanych też Kocimi. Trzebnica słynie w całym kraju przede wszystkim z Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej, czyli ufundowanego przez Henryka Brodatego w 1202 roku opactwa dla cysterek. Było to pierwszy żeński klasztor cysterski na ziemiach polskich. Bazylika, mocą dekretu Kongregacji do Spraw Duchowieństwa otrzymała w 2007 roku status Międzynarodowego Sanktuarium. Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek należy do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Wzniesiony został w latach: 1696–1726 na miejscu pierwotnego, znacznie mniejszego budynku. Wnętrze klasztoru zawiera kilka interesujących rzeźb i obrazów. Godne uwagi są również piękne refektarze. Od 1870 roku pracują tu siostry Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza. Dziś klasztor służy nadal pielgrzymom, udostępniając odkrycia archeologiczne z czasów św. Jadwigi. Po klasztorze oprowadziła nas z wielkim wdziękiem i swadą siostra Konsolata. W kawiarence przy bazylice prowadzonej przez siostry Boromeuszki spróbowaliśmy dobrej kawy i klasztornych przysmaków, po czym wyruszyliśmy na spacer Dużą Ścieżka św. Jadwigi.
Ścieżka powstała ku czci patronki miasta, w 740 rocznicę jej kanonizacji.
Ścieżka poprowadzona została głównie polnymi i leśnymi drogami po okolicznych wzgórzach i przedmieściach Trzebnicy. Trasa ścieżki jest zamkniętą pętlą o długości 7 km. Rozpoczyna się i kończy na placu przed Bazyliką Św. Jadwigi. Przechodząc ścieżką można zobaczyć siedem miejsc związanych z życiem św. Jadwigi. Na trasie ustawionych zostało siedem kamieni kontemplacyjnych, które ukazują cnoty Świętej.
Przeszliśmy się też Aleją Zakochanych, która powstała na bazie nieistniejącego już nasypu kolei wąskotorowej. Dawna trasa kolejkowa służy dzisiaj mieszkańcom jako teren zielony.
Jednym z najbardziej malowniczych terenów są Stawy Trzebnickie, w dawnej uzdrowiskowej dzielnicy miasta. Trzy stawy, wyspa, piękne alejki spacerowe z ławeczkami i latarniami, tężnia solankowa, bezpośrednie sąsiedztwo Lasu Bukowego – wszystkich zachęcamy do odwiedzenia Trzebnicy!
ps. Wrocław ma krasnale, Żmigród słynie ze smoków, a w Trzebnicy królują koty. Aby uczcić pamięć o ich obecności w historii miasta, w najrozmaitszych punktach umieszczono figurki kotów.