W sobotę, 12 listopada 2022 roku, grupa 54 turystów, dzieci, młodzieży i dorosłych, wspólnie z oddziałem PTTK w Brzegu Dolnym udała się na wędrówkę górską do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Pogoda od samego rana zapowiadała się wprost rewelacyjnie!
Naszym celem była góra Ślęża ( 718 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim. Ślęża należy do Korony Gór Polski, zajmując zaszczytne 27 miejsce wśród 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju.
Ślęża wywodzi swoją nazwę od słowiańskiego wyrazu „śląg”, czyli wilgoć. Panuje tu specyficzny mikroklimat charakteryzujący się dużą ilością opadów i największą w Europie ilością burz. Od nazwy góry osiadłe tu plemiona przyjęły nazwę Ślężan, a potem cała kraina, dziś zwana Śląskiem.
Jedna z legend mówi, że Ślęża powstała podczas wojny aniołów z demonami –rzucając w siebie wielkimi głazami uformowali oni górę, która ukryła wrota do piekieł. Ta legendarna góra jest ważnym ośrodkiem religijnym. Ze znanych nam obecnie ośrodków kultu religii pogańskiej na ziemiach Polski jest to najstarsze miejsce. Wraz z chrystianizacją stała się obiektem kultu dla chrześcijan.
Nasza wędrówka rozpoczęła się w Sulistrowicach, skąd czerwonym szlakiem udaliśmy się w kierunku szczytu. Szlak ten o długości niecałych 4 km biegnie równolegle do linii energetycznej, zaopatrującej w prąd wszystkie obiekty na szczycie Ślęży.
Nasi turyści podczas wspinaczki mieli do wykonania dwa zadania. Pierwsze zadanie polegało na malowaniu naturalnymi barwami na białych kartkach papieru. Bez używania kolorowych kredek czy pisaków, korzystając tylko z darów natury, musieliśmy stworzyć obrazy. Drugie zadanie polegało na zbieraniu kamyków i złożeniu ich pod rzeźbą Liczyrzepy. Niestety, nikt z nas Liczyrzepy dziś nie spotkał. Przechytrzył nas rano, namieszał w cyferkach, po czym czmychną w ślężański las i tyle go widzieliśmy.
Na szczycie Ślęży rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i syci ruszyliśmy na zwiedzanie. Część turystów odwiedziła kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, podziemia kościoła i kościelną wieżę widokową. Udaliśmy się również pod posąg niedźwiadka ( zwanego też dzikiem lub ….słoniem), krzyż milenijny, wspięliśmy się na betonową wieżę widokową. Inni ogrzewali się w schronisku popijając herbatkę zimową.
Do Sobótki wróciliśmy najpierw szlakiem żółtym, który doprowadził nas do kolejnej rzeźby niedźwiedzia i Panny z Rybą, po czym odbiliśmy na czarny szlak, którym bezpiecznie doszliśmy do schroniska Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”. W drodze powrotnej rozstrzygnięty został konkurs na obrazy malowane naturą. W kategorii wiekowej „ Dorośli” pierwsze miejsce zajęła Pani Ala, malując 18 różnych barw, w kategorii wiekowej „ Dzieci” pierwsze miejsce zajął Alan, który znalazł i uwiecznił 28 kolorów. Wyróżnienie otrzymała praca Mai oraz najmłodszego uczestnika naszej wycieczki Adasia. Prace wszystkich uczestników zachwyciły nas niesamowitą paletą barw natury i pomysłowością ich pozyskania. Z prac powstanie wystawa „ Ślęża malowana naturą”, którą w swojej szkole przygotują uczniowie klasy 3d.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszej wycieczki zdobycia szczytu Ślęży, kondycji, dobrego humoru i apetytu. Dziś swój hart ducha pokazał Olek oraz Maja, która mimo złego samopoczucia dzielnie przeszła całą trasę. Wyrazy uznania należą się Pani Basia, która w swoim oryginalnym bucie bezpiecznie również dotarła do celu. Dziękujemy za wspólnie spędzony dzień i zapraszamy na nasze kolejne wspólne wyprawy. Do zobaczenia!
Z turystycznym pozdrowieniem
Agnieszka Batura i Anna Jaruga
P.s. Dla przypomnienia – kolor, jakim oznaczony jest dany szlak turystyczny, nie ma związku z jego trudnością ( inaczej jest w przypadku szlaków narciarskich, gdzie kolor rzeczywiście określa stopień trudności trasy narciarskiej). Tak więc:
• kolor czerwony – oznacza zazwyczaj główny i najważniejszy szlak na
danym terenie
• kolor niebieski – drugi, co do ważności szlak, oznacza trasy dalekobieżne
• kolor żółty – służy do oznaczania szlaków łącznikowych, a czasami także
dojściowych
• kolory zielony – krótki szlak, doprowadzający do charakterystycznych
miejsc. Niekiedy szlak zielony to także szlak łącznikowy lub dojściowy
• kolor czarny – oznacza krótki szlak dojściowy
Pamiętajmy, to są jedynie umowne oznaczenia i coraz częściej spotyka się
odstępstwa od wymienionych powyżej reguł