W dniu 20 lipca 2024 roku grupa turystów z naszego Oddziału PTTK                           w Brzegu Dolnym wyruszyła na wycieczkę do bajecznej krainy tuż za granicą              z Polską, do przepięknego regionu Niemiec zwanego Szwajcarską Saksonią.           To miejsce jest wypełnione zielenią, malowniczymi zakątkami a także niezwykłymi tarasami widokowymi.

Pierwszym punktem naszego zwiedzania był Zamek Stolpen, miejsce związane z hrabiną Cosel, najsłynniejszą metresą polskiego Króla Augusta II Mocnego, która spędziła 49 lat jako więzień w Stolpen. Jedna z zachowanych wież służyła Jej za mieszkanie. Jej miejsce pochówku znajduje się na terenie dawnej zamkowej kaplicy. Duszą zamku Stolpen są wystawy. Poza bardzo ciekawą wystawą, poświęconą hrabinie Cosel, zobaczyliśmy również wystawę militarną oraz narzędzi tortur. Atrakcją zamku jest wydrążona w bazaltowych skałach przeszło 84 metrowa studnia, która uchodzi za najgłębszą na świecie. Górnicy sprowadzeni z Rudaw na jej wykopanie potrzebowali aż 24 lata.

Następnym punktem naszego zwiedzania jest Bastei, spacer wśród niesamowitych, piaskowcowych form skalnych, niezapomniane widoki na przełom Łaby z mostów i platform widokowych zawieszonych na skałach. Z punktu widokowego rozciąga się piękna panorama na wiele niesłychanie efektownych form skalnych. Furorę robi oczywiście największa atrakcja tegoż miejsca, czyli 76 metrowy most, będący pozostałością po istniejącym tutaj niegdyś w średniowieczu zamku Neurathen. Ciekawostką jest, że Bastei byłą jedną z pierwszych atrakcji turystycznych w regionie. Już w roku 1812 roku pewien rzeźnik imieniem Pietzsch serwował odwiedzającym Bastei napoje i posiłki, a 14 lat później powstała tutaj pierwsza kwatera noclegowa.

Ostatnim punktem zwiedzania, to Twierdza Königstein, największej górskiej twierdzy w Europie, która nigdy nie została zdobyta. Twierdza Königstein to imponujący zespół budowli obronnych wzniesiony 247 metrów nad poziom Łaby. Obiekt był przebudowywany przez ponad 750 lat w różnych stylach architektonicznych: późnego gotyku, renesansu, baroku i stylu budowlanego, panującego do końca XIX. Wieku.  W twierdzy zobaczyliśmy najgłębszą studnię 152 m głębokości. Spokojny spacer po otwartej przestrzeni pozwolił Nam na podziwianie roztaczających się tutaj pięknych krajobrazów, widoków na cudowną dolinę i zakola rzeki Łaby.   Powrót do kraju w godzinach wieczornych.

Urszula Wojtan