Ruszaj z nami turystami! Sezon wycieczek rozpoczęty.
30 – 31 marca 2019 r. grupa turystów z Oddziału Miejskiego PTTK „Rokita” wyruszyła zwiedzać stare i nowe oblicze Katowic oraz atrakcje Tarnowskich Gór, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Rozpoczęliśmy od katowickiego Osiedla Giszowiec, unikatowej na skalę europejską kolonii robotniczej, zbudowanej w latach 1906-1910 dla pracowników zakładów przemysłowych – głownie kopalni „Giesche” (później „Wieczorek”). Kolonię zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie, wdrażając w życie ideały „miasta – ogrodu”.
Kolejna, prawie 100 letnia dzielnica – Nikiszowiec, z bardzo charakterystyczną zabudową z czerwonej cegły, przypomina stare angielskie miasteczka. To przeuroczy zakątek Katowic, gdzie w kawiarni Cafe BYFYJ (po śląsku kredens) mieliśmy okazję spróbować pysznych ciastek i dobrej kawy.
Historia Katowic rozpoczęła się stosunkowo niedawno, w połowie XIX w. Nie spotkamy tam więc zabytków gotyckich czy renesansowych, jest za to wiele innych atrakcji. To tutaj powstał pierwszy w kraju wieżowiec, największy pomnik Powstańców Śląskich, najbardziej oryginalna w swym kształcie hala widowiskowo-sportowa – Spodek.
A ostatnio Międzynarodowe Centrum Kongresowe, niezwykłej konstrukcji siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i nowoczesne, jedno z najlepszych w Polsce Muzeum Śląskie. Szczególnie polecam wystawę „Światło Historii” i zbiory malarstwa polskiego.
Następnie udaliśmy się do Tarnowskich Gór, gdzie był zaplanowany nocleg w Domu Wycieczkowym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – „Gwarek”. Jest to zabytkowy dom z XV w. świeżo odnowiony. Jedną z ciekawostek opisanych w reklamie „Gwarka” była sala 12 osobowa. Prowadząca wycieczkę– p. Danusia Markiewicz obawiała się trochę reakcji uczestników przyzwyczajonych do pokoi 2-osobowych. Tymczasem…..dla mieszkańców tej sali (którą cała wycieczka przychodziła zwiedzać, ze względu na bardzo ciekawy wystrój) była to dodatkowa atrakcja. Całkiem fajnie w dobrym towarzystwie (a wyłącznie takie na naszych wycieczkach bywa), mieszka się w takim „pokoiku”.
W drugim dniu zwiedziliśmy zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach – jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga -unikatowy, 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego. Kopalnia i sztolnia to już piętnasty obiekt polski wpisany niedawno na listę UNESCO.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze XIV wieczny kościółek św. Marcina w Starych Tarnowicach i zjedli obiad w gospodzie przy starotarnowickim zamku.
Katowice, niegdyś miasto dymiących kominów, obecnie naprawdę potrafi zachwycić. Podobnie jak tarnogórska Starówka i inne, historyczne ciekawostki tego regionu.
Ps. W autobusie kierowniczka wycieczki przeprowadziła quiz „ Czy potrafimy wymienić wszystkie obiekty polskie z listy UNESCO”. Grupa wypadła bardzo dobrze, wszystkie wymieniono i okazało się, że prawie wszystkie znamy z naszych wycieczek. Dla przypomnienia- jest ich obecnie 15.
Elżbieta Węgrzynowska