9 lipca 2022r. W 55 osobowej grupie odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc. Zaczęliśmy od Lwówka Śląskiego, jednego z najstarszych polskich miast. Lwówecki ratusz jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Wewnątrz zachowały się oryginalne freski będące ozdobą Sali Ławy Sądowej, ze zbiorem eksponatów prezentujących historię Ziemi Lwóweckiej. Ściany i nisze okienne pokryto w XVI wieku niezwykłymi malowidłami. Jest też Loch Głodowy i Izba Tortur z replikami narzędzi katowskich oraz bogato zdobiona Sala Ślubów – jedyne miejsce w Polsce, gdzie w roli świadków składania przysięgi małżeńskiej występują bohaterowie znanych baśni.
Na wystawie multimedialnej oglądaliśmy „Bogactwo przyrodnicze i geologiczne Ziemi Lwóweckiej”, a w gablocie do której można włożyć ręce, szukaliśmy w piasku słynnych lwóweckich agatów. Kilka minut od rynku znajduje się bardzo okazały pochodzący z I połowy XIII wieku kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny reprezentujący styl romańsko-gotycki.
Teren starego miasta otaczają mury miejskie. Zachowane niemalże w całości nadają miastu szczególny klimat.
Kolejnym punktem programu był Zamek Wleń, położony na Górze Zamkowej, najstarszy murowany zamek w Polsce. W czasie wojny 30 –letniej wysadzony przez wojska cesarskie, przez wiele lat pozostawał w ruinie. Od ponad 10 lat prowadzone są prace ratujące zabytek. Z dobrze zachowanej baszty udostępnionej dla turystów, podziwialiśmy pasmo Karkonoszy oraz panoramę Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego.
W tajemniczej, magicznej miejscowości Pławna, mieliśmy okazję obejrzeć…. Arkę Noego. Tak..tak.. najprawdziwszą Arkę wprost ze Starego Testamentu. Stanęła ona na pustym polu, nieopodal Zamku Śląskich Legend i Grodu Rycerskiego. Mierzy 40 metrów długości, 15 metrów szerokości, a wysoka jest na 10. Zbudowana ze starego drewna. W środku można zobaczyć repliki Całunu Turyńskiego, Tabliczki z Dekalogiem, ikony prawosławne i najcenniejszy eksponat – Biblię pochodząca z 1733 r. ze zbioru pomysłodawcy i twórcy, a także ciekawego artysty Dariusza Milińskiego.
A na zakończenie krótka wspinaczka po malowniczych skałkach Szwajcarii Lwóweckiej położonych w Parku Krajobrazowym Dolina Bobru i obiad w restauracji Rycerska w Lwówku.

Elżbieta Węgrzynowska