W dniach 06-09 czerwca 2024 Odział PTTK w Brzegu Dolnym zorganizował wycieczkę na Podlasie. Podlasie to region, gdzie czas, toczy się bardzo powoli, a ducha historii czujemy w każdym jego zakamarku.
Pierwszym etatem wycieczki był rejs statkiem z portu Żeglugi Augustowskiej, gdzie mogliśmy podziwiać piękne widoki. 9 czerwca 1999 roku pokładzie statku podróżował niezwykły gość papież Jan Paweł II. Papież odbył rejs z przystani przy Ośrodku Pacyfik do Studziennicznej. Na tej trasie wytyczono Szlak Papieski który przypomina o wizycie czcigodnego gościa. Dla upamiętnienia wizyty Jana Pawła II postawiony został pomnik w Studziennicznej.
Studzienniczna to następny punkt naszego programu, gdzie zwiedzamy Sanktuarium Matki Studziennicznej nad jeziorkiem Studzienniczn. Murowana kapliczka w kształcie ośmiokątnej rotundy, została wybudowana w 1872 przez inżyniera pracującego przy Kanale Augustowskim. Wewnątrz kapliczki mieści się cudowny obraz Matki Boskiej Studziennicznej. Obok znajduje się studnia z cudowną wodą, która ma w powszechnym przekonaniu moc leczenia chorób oczu.
Następnym punktem naszego programu jest Augustów, spacer po Rynku Zygmunta Augusta z pomnikiem Króla, ulica Mostowa ze słynną restauracją Albatros i ławeczką z „Beatą”. Ławeczka, na której siedzi Beata przypomina historię pięknej miłości, która wydarzyła w Augustowie 50 lat temu i rozbrzmiewała na prywatkach w całej Polsce przez wiele lat.
Później cała grupa udała się do naszego miejsca zakwaterowania- Pensjonatu „U Marianny” położonego w malowniczej okolicy Augustowa, zaledwie 70 metrów od jeziora Necko z prywatną plażą i wypożyczalnią sprzętu wodnego.
W drugim dniu naszej wycieczki jedziemy do Suwałk do miasta zwanego polskim biegunem zimna. Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach to pierwsza atrakcja, którą udało nam się zobaczyć w tym mieście. Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach znajduje się w samym centrum miasta przy głównej ulicy. Jadąc samochodem czy idąc pieszo naprawdę trzeba by się bardzo postarać, by go przegapić. Najbardziej wyróżnia się z niego fontanna. Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach zajmuje stosunkowo duży teren, jednak tak naprawdę obejść go można w kilka minut. W dalszej części miasta jest deptak, który znajduje się przy ul. Chłodnej. Tutaj także znajduje się słynna Aleja Gwiazd Bluesa, na której możesz podziwiać 7 tablic z nazwiskami gwiazd Bluesa. Powstała w 2015 roku po kolejnej edycji festiwalu, który odbywa się co roku w mieście. Cała ulica jest niezwykle malownicza, czego mogliśmy doświadczyć, spacerując. Ulica Chłodna ma swój klimat nie tylko przez stałe zacienienie i usytuowanie w linii wiatru (najczęściej wiejącego tu z zachodu). Klimat ten tworzą także zabytkowe kamienice. Dalej idziemy na Plac Marii konopnickiej z jej pomnikiem, zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej, domu, w którym się urodziła.
Następnie jedziemy do miejscowości Smolniki jest to duża letniskowa wieś, otoczona lasem i malowniczo położona na wysokim płaskowyżu na krawędzi pradoliny Szeszupy. Nazwa Smolniki wywodzi się od smolarzy, którzy w XVI wieku mieli w tym miejscu swoje budy. We wsi znajduje się platforma widokowa na najpiękniejszy krajobraz z Suwalszczyzny. Punkt widokowy ” U Pana Tadeusza” z widokiem na Cisową Górę i piękne jeziora. Unikalny krajobraz został wykorzystany przy realizacji filmów- „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy i „Dolina Issy” Tadeusza Konwickiego.
Następnie jedziemy do miejsca, gdzie jest Trójstyk Granic miejsce oznaczone granitowym obeliskiem, jest to miejsce oddzielające granice trzech sąsiadujących ze sobą państw. Jest to miejsce, gdzie stykają się granice Polski, Litwy i Rosji (Obwód Królewiecki). Jest to punkt na szlaku rowerowym Creen Velo, mającym długość 2 tyś. kilometrów.
Ostatnim punktem jest miejscowość Stańczyki i mosty. Mosty w Stańczykach to dwa wiadukty kolejowe leżące równolegle obok siebie. Mosty w Stańczykach są najwyższymi nieczynnymi mostami kolejowymi w Polsce. Mają ponad 36 metrów wysokości i 180 metrów długości. Mosty w Stańczykach posłużyły za tło do jeden ze scen w filmie Ryś, którego reżyserem był Stanisław Tym.
W trzecim dniu naszej wycieczki jedziemy do Wilna. Pierwszym punktem zwiedzania jest Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu wg. Legendy stoi on na miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się świątynia pogańskiej bogini Mildy. Zbudowany w 1676 roku kościół, został ufundowany przez hetmana Paca w podzięce za wyzwolenie Wilna od Rosjan. 2000 rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, historycznej i mitologicznej oszołamiają. Można nawet odnieść wrażenie, że niektóre rzeźby są żywe i chcą wyjść ze ścian. Na tle jednolitej białej kolorystyki bardzo dobrze widać przepiękny kryształowy żyrandol w kształcie łodzi. Ma on być pamiątką zatonięcia podczas transportu ołtarza głównego o kryształowych kolumnach, zamówionego przez Paca we Włoszech.
Następnym punktem był Cmentarz Na Rossie. Przekraczając bramę cmentarza Na Rossie, nie sposób nie poczuć wzruszenia. Oto w otoczeniu biało-czerwonych kwiatów i płonących zniczy znajduje się mauzoleum matki Piłsudskiego, u której stóp pochowano jego serce. Wydaje się, że nad ich spokojem czuwa 242 żołnierzy, których jasne mogiły jak warta honorowa widnieją po bokach. Cmentarz Na Rossie to polska nekropolia narodowa, przepełniona historią i skłaniająca do zadumy. Położony malowniczo na kilku pagórkach pełen jest nagrobków z nazwiskami znanymi z podręczników.
Ostra Brama to gotycka brama miejska wzniesiona w latach 1503-1514. Stanowi ona pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego. Sama brama nie ma takiej mocy, by przyciągać tłumy. Zasługa w tym pochodzącym z XVII wieku obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Umiejscowiony w niewielkiej kaplicy obraz uważany jest przez wiernych za cudowny.
Cerkiew Świętego Ducha, Najpiękniejszą z cerkwi jest Cerkiew Świętego Ducha, będąca główną świątynią prawosławną na Litwie. Pierwsza świątynia murowana powstała w miejscu drewnianej za zezwoleniem króla Władysława IV w 1634 roku. W późniejszych wiekach wielokrotnie była przebudowywana, Tym, co robi największe wrażenie jest wnętrze, które przypomina wieleńskie kościoły oraz podniosły nastrój.
Sercem miasta jest pałac Katedralny, którym głównym elementem jest bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnica. Prawdopodobnie pierwsza katedra powstała już w 1251 w miejscu pogańskiej świątyni.
Ostatnim puntem w tym dniu był obiad- przepyszny chłodnik oraz cepeliny a na deser ciasto i kawa. Zadowoleni i najedzeni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Augustowa.
W ostatni dzień naszego pobytu jedziemy do miejscowości Wigry, w której znajduje się Pokamedulski Zespół Klasztorny, była ulubionym miejscem polowań władców polskich. Klasztor Pustelniczy Kamedułów należał do najbogatszych na świecie. Pod koniec XVII wieku Kameduli rozpoczęli budowę zespołu klasztornego wraz z kościołem i budynkami gospodarczymi z cegły. Kościół w stylu barokowym, budowany był blisko pół wieku. Tu 1999 roku wypoczywał Jan Paweł II gdzie zachowały się apartamenty papieskie.
Ostatnim punktem było zwiedzanie multimedialnego Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego, mieszącego się w dawnej Stacji Hydrobiologicznej nad jeziorem Wigry.
Jeszcze na koniec obiad w Augustowie, rosół oraz kartacze rybna a na deser przepyszny sernik i kawa. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotna do domu.
Urszula Wojtan