W dniach 22-24 lipca 2016 roku Oddział Miejski PTTK „Rokita” w Brzegu Dolnym zorganizował wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, w której udział wzięły 49 osoby.
Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Kielc, stolicy województwa świętokrzyskiego, w których zwiedzono Wojewódzki Dom Kultury, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Miejsce Pamięci Narodowej – dawne więzienie kieleckie, Pałac Biskupów Krakowskich – Muzeum Narodowe, Katedrę i Plac Panny Marii, Pałacyk Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych, gmach główny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Pomnik Pszczoły, Kieleckie Centrum Kultury , Rynek, budynek dawnej synagogi kieleckiej, budynek przy ul. Planty 7/9 – miejsca pogromu Żydów w 1946 r., a wieczorem udano się Amfiteatru na obrzeżach rezerwatu „Kadzielnia”, gdzie odbywał się festiwal piosenki młodzieżowej.
W drugim dniu pobytu na kielecczyźnie, udano się do Jaskini „Raj”, która jest jedną
z najpiękniejszych krasowych jaskiń w naszym kraju. Zachwyciła ona bogactwem
i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tam skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Kolejnym miejscem zwiedzania był zamek w Chęcinach, skansen w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, ruiny zakładu wielkopiecowego w Bobrzy, ruiny huty żelaznej „Józef” w Samsonowie, a także odwiedzono dąb „Bartek” w Zagdańsku i zwiedzono kamieniołom w Zachełmiu – miejsca odnalezienia skamieniałości praprzodka dinozaura – tetrapoda.
W ostatnim dniu pobytu udano się na Święty Krzyż 594 m n.p.m. (Łysą Górę), gdzie zwiedzano zespół klasztorny oraz udano się na galerię widokową nad Gołoborzem im. profesora Romana Kobendzy. Następnie udano się do Świętej Katarzyny, gdzie zwiedzono Muzeum Minerałów i Skamieniałości z pokazem obróbki krzemienia pasiastego. Stworzone przez naturę kryształy zadziwiły doskonałością form, jaką jest świat minerałów. Na zakończenie wycieczki udano się w wędrówkę na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę 612 m n.p.m., gdzie tradycyjnie odbył się Sabat Czarownic PTTK.
Turystom towarzyszyła słoneczna pogoda. Wszyscy wrócili zrelaksowani i wypoczęci, snując plany o kolejnych wyjazdach.
Jan Chodorski[Not a valid template]