Pałace Wielkopolski z PTTK
15 lipca 2017r. 50-osobowa grupa turystów zwiedzała pałace Wielkopolski w Śmiełowie, Rogalinie i Pawłowicach.
Pałac w Śmiełowie mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza to zabytkowy pałac zbudowany w roku 1797 r. przez czołowego architekta epoki klasycyzmu Stanisława Zawadzkiego dla Andrzeja Gorzeńskiego.
W muzeum zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane z Adamem Mickiewiczem. Osobne pokoje poświęcono „Panu Tadeuszowi” i „Dziadom”, odwiedzającym pałac Mickiewiczowi i Sienkiewiczowi, Józefowi i Marii Chełkowskich. Do muzeum należy również zabytkowy park otaczający pałac, wraz z Ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza.
Następny pałac, w Rogalinie to jeden z najpiękniejszych polskich zabytków. Zespół pałacowo- parkowy stworzony został w XVIII w. przez Kazimierza Raczyńskiego, starostę generalnego wielkopolski i marszałka nadwornego, do 1939 r. pozostawał w rękach rodziny. Od 1948 r. jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po ponad dwuletnim remoncie prezentuje się wspaniale!
O wyjątkowości rogalińskiej rezydencji Raczyńskich decyduje między innymi galeria obrazów stworzona przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, wybitnego znawcę sztuki i wieloletniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zakupów dokonywał od lat osiemdziesiątych XIX w. do lat dwudziestych XX w. tworząc jedną z najwspanialszych kolekcji współczesnego malarstwa na ziemiach polskich, liczącą prawie 500 dzieł sztuki.
Warta zwiedzenia jest również powozownia z pojazdami XVIII, XIX i początków XX wieku oraz kaplica, w podziemiach której znajduje się mauzoleum.
Rezydencję otacza Park Krajobrazowy, w którym znajduje się największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Najptężniejsze z nich mają pnie o obwodzie ok. 9 m. Najsłynniejsze to Lech, Czech i Rus, liczące ok. 700 lat.
Pawłowice to wieś położona 13 km od Leszna, w której znajduje się, imponującej wielkości dawna rezydencja szlachecka wybudowana pod koniec XVIII w. w stylu klasycyzującego baroku według projektu Carla Gotharda Langhansa. Do najwspanialszych pomieszczeń pałacu należy wielka Sala Kolumnowa, która służy obecnie jako sala konferencyjna.Większość wyposażenia pałacu została niestety zrabowana w czasie wojny przez hitlerowców.
Od 1945 pałac należy do Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego, który jest filią Instytutu Zootechniki z Krakowa. Obiekt pełni także funkcję ośrodka konferencyjno-hotelowego.
Wszystkie obiekty na trasie tej wycieczki warte są obejrzenia. Ale szczególnie polecam zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie, można tam spędzić cały dzień – jest co oglądać, gdzie spacerować i zjeść obiad.
Małgorzata Polc[Not a valid template]