12 września w piękną słoneczną pogodę grupa ponad 50 członków i sympatyków PTTK wybrała się na Opolszczyznę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania najstarszych i najciekawszych zabytków Kluczborka. Po zapoznaniu się z historią powstania miasta, zobaczyliśmy m.in. pozostałości murów miejskich, kościół ewangelicki z XIVw., rynek z ratuszem, umiejscowioną w parku miejskim glorietę – poświęconą bohaterom, mieszkańcom Kluczborka, poległym w czasie I wojny światowej, basztę zamkową oraz muzeum im. ks. Jana Dzierżona – znanego, jako odkrywca praw rządzących rozwojem rodziny pszczelej, ale również, jako pszczelarz – praktyk, popularyzator, społecznik i naukowiec. W pawilonie przed budynkiem muzeum prezentowana jest wystawa stała Współczesne ule figuralne. Ule te zostały wykonane przez artystów ludowych i rzeźbiarzy – amatorów z całego kraju w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.
Podczas spaceru uliczkami Kluczborka spotkaliśmy pana Adama Sokołowskiego – 23 krotnego Mistrza Polski Kibiców Sportowych, który oprócz opowieści o swoich osiągnięciach pokazał imponująca kolekcję swoich trofeów.
Kolejnym miejscem zwiedzania był wyrosły wśród lasów okalających Olesno modrzewiowy kościół pw. św. Anny. Jest to jeden z najcenniejszych w kraju obiektów sakralnych powstały w 1518r. Oryginalny kształt tego kościoła nawiązuje do pięciopłatkowej róży. Płatki róży – kaplice połączone z nawą łącznikiem-łodygą stały się symbolem sanktuarium zwanym „różą zaklętą w drewnie”. Świątynia ta urzekła nas swoją historią, architekturą i wyjątkowym klimatem.
W drodze do Byczyny zwiedziliśmy jeszcze jeden z cenniejszych przykładów XVIII w. drewnianego budownictwa sakralnego – kościół parafialny pw. św. św. Filipa i Jakuba w Skomlinie, z zachowaną pełną iluzjonistyczną polichromią wnętrza ze scenami z życia apostołów i świętych oraz zespołem barokowego wyposażenia.
Byczyna – ostatni przystanek na trasie wycieczki to niewielkie, zabytkowe miasteczko na północy Opolszczyzny – jedna z największych atrakcji województwa. Otoczone jest, niemal w całości zachowanymi, ceglanymi murami miejskimi, dzięki którym nazywane jest czasem „opolskim Carcassonne”. Oprócz murów ocalały trzy kwadratowe wieże (Polska, Niemiecka i Piaskowa), fragment fosy i gotycki XIV-wieczny kościół św. Piotra górujący nad rynkiem z barokowo-klasycystycznym ratuszem. Z tarasu widokowego na wieży ratusza podziwialiśmy panoramę miasta i okolicy. W XVI wieku, 24 stycznia 1588 r., Byczyna zapisała się na stałe na kartach polskiej historii. Wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego pobiły pod Byczyną arcyksięcia Maksymiliana Habsburga pretendującego do polskiego tronu.