W sobotni wieczór, 2 września 2023,  turyści dolnobrzeskiego oddziału PTTK udali się w magiczną podróż międzyplanetarną. Wystartowaliśmy w Białkowie, w Ośrodku Edukacji Astronomicznej, który mieści się w dawnej posiadłości astronoma-amatora Leo Wutschichowsky’ego.  Naszymi przewodnikami po nieboskłonie byli naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego.
            Siedząc, a właściwie niemal leżąc na wygodnych kanapach w Planetarium odbyliśmy wycieczkę po Układzie Słonecznym, poznając jego poszczególne planety i księżyce, obserwowaliśmy letnie niebo i gwiazdozbiory. W specjalnych ochraniaczach na obuwie wędrowaliśmy po makiecie księżyca, obserwując jego największe kratery. Przypomnieliśmy sobie z lekcji fizyki, że  światło widzialne składa się z wielu barw, które możemy poznać dzięki zjawisku rozszczepienia światła na pryzmacie lub siatce dyfrakcyjnej.
            I kiedy już straciliśmy nadzieję na nocną obserwacje nieba,  chmury jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozeszły się i naszym oczom ukazał się przepiękny księżyc, a za chwilę Jowisz i Saturn! Przez specjalne teleskopy podziwialiśmy pierścienie Saturna i aż 3 księżyce Jowisza! Naszym zachwytom nie było końca! Po kilka razu ustawialiśmy się w kolejce do teleskopu, by zobaczyć te cuda na niebie. To był prawdziwy Happy End tego wieczora:)
            Dziękujemy pracownikom  i naukowcom Ośrodka Edukacji Astronomicznej w Białkowie za niezwykle serdeczne przyjęcie naszej grupy oraz poświęcony nam, do bardzo późnych godzin nocnych, czas.  Dla nas była to prawdziwa podróż do gwiazd 🙂

Anna Jaruga
kierownik wycieczki