W zimową, mroźną sobotę 17 marca 2018 roku grupa 54 turystów z Brzegu Dolnego i Wołowa pod patronatem PTTK „Rokita” miała okazję i przyjemność zwiedzić dwa duże miasta Opolszczyzny: Brzeg Opolski i Opole. Oba mają długą, ponad 800-letnią, burzliwą i ciekawą historię.
W Brzegu dzieje miasta i regionu prezentują liczne ekspozycje w Muzeum Piastów Śląskich, które swoją siedzibę ma w dawnym renesansowym zamku piastowskim. Można tu podziwiać niezwykłe kolekcje kilkusetletnich medali, monet, map, starych pergaminów, pieczęci książęcych, rzeźb i obrazów oraz wielkie drzewa genealogiczne Piastów wymalowane na zamkowych ścianach. Dla miłośników starych lamp naftowych spora ich kolekcja udostępniona przez anonimowego prywatnego właściciela.
W pobliżu zamku piastowskiego znajduje się perełka śląskiej architektury sakralnej – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z niezwykłymi, panoramicznymi malowidłami na ścianach i sklepieniach, które optycznie znacznie powiększają wnętrze budowli. Jak twierdzą znawcy tematu, świątynia jest najwspanialszym przykładem perspektywicznego malarstwa iluzjonistycznego na Śląsku, dorównującym dziełom genialnych artystów włoskich.
W Opolu turyści utrwalają sobie wiedzę o historii i kulturze Opolszczyzny w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie największe wrażenie robi długa na 12 metrów łódź wydłubana w pniu dębu przez mieszkańców Opola ponad 1000 lat temu. Zwiedzamy też gotycki kościół pw. Trójcy Świętej oraz katedrę pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z cennymi, XI-wiecznymi relikwiami Krzyża Świętego. Bardzo ciekawa jest ekspozycja prezentująca codzienne życie w jednej z XIX-wiecznych kamienic czynszowych na opolskim rynku. Można tu zobaczyć, jak kiedyś niezbyt bogaci mieszczanie spali, prali, prasowali, w co się ubierali. Korzystali ze wspólnych toalet i umywalki na półpiętrze, ale, co ważne, zaopatrzonych już w bieżącą wodę.
Ostatnim punktem wycieczki jest wizyta w Muzeum Polskiej Piosenki. To jedyne takie muzeum w Polsce, z bogatą fonoteką od Mieczysława Fogga do współczesnych piosenkarzy. Każdy może tu posłuchać i obejrzeć na teledyskach swoich ulubionych wykonawców, a w specjalnej sali koncertowej dać swój własny występ wokalny – niektórzy z uczestników wycieczki całkiem dobrze sobie poradzili z tym niełatwym zadaniem.
Turyści zgodnie bardzo pozytywnie ocenili wrażenia i historyczne i artystyczne z wycieczki na Ziemię Opolską. Jak mówią, na pewno warto tu jeszcze wrócić, choćby po to, by ocenić efekty remontu pięknej katedry opolskiej czy na żywo posłuchać ulubionych polskich piosenkarzy w opolskim amfiteatrze.

Jolanta Artym