Szlakiem Miast Królewskich Ziemi Leszczyńskiej udaliśmy się 10 marca 2018r. silną, 40-osobową grupą turystów. Pod kierunkiem naszej przewodniczki p. Marii rozpoczęliśmy zwiedzanie od Rydzyny – uroczego miasteczka o bardzo ciekawym układzie urbanistycznym pochodzącym z XVII-XVIII wieku, który zawdzięcza królowi Polski Stanisławowi Leszczyńskiemu i księciu Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu. W Rydzynie odwiedziliśmy późnobarokowy kościół św. Stanisława biskupa i zamek, który powstał pod koniec XVII w. dla rodu Leszczyńskich, którzy nie szczędzili czasu i pieniędzy, by ich siedziba stała się najokazalszą w Wielkopolsce. W latach 1705-1709 rezydował tu król Polski, Stanisław Leszczyński (którego jedni nazywali „mędrcem Europy”, a inni naśmiewali się z jego niechęci do noża i widelca). Gdy po utracie korony udawał się na emigrację, sprzedał zamek Aleksandrowi Sułkowskiemu , co dla zamku było to szczęśliwym zdarzeniem. Przez wiele lat trwała jego rozbudowa i upiększanie, a książęca rezydencja stała się szybko jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych.
Niestety II wojna położyła kres świetności zamku: spalony, zdewastowany, czekał dziesięciolecia na swą szansę. Tylko wyjątkowej determinacji grupy pasjonatów (ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników) zawdzięczamy odrodzenie zamku. W oparciu o fotografie odtworzono wspaniałe wnętrza – po latach pracy ich renowację zakończono w 1989 r., zaś w uznaniu pietyzmu konserwatorów zamek uhonorowano prestiżową nagrodą Europa Nostra.
Kolejnym punktem programu było Leszno- miasto króla Stanisława, wieków tolerancji religijnej, ludzi nauki i pięknych barokowych budowli. Bogatą historię zawdzięcza swym właścicielom: reprezentantom rodów Leszczyńskich i Sułkowskich – światłych, tolerancyjnych, gospodarnych i przewidujących oraz mieszkańcom – pracowitym i ciekawym świata.
Leszno było miastem wielokulturowym i wielonarodowościowym. W dobie kontrreformacji do Leszna przybyli Bracia Czescy i Luteranie. Zamieszkiwali je również Żydzi. Mieszkańcom nie przeszkadzali ludzie, którzy mówili i modlili się inaczej. Z wielokulturowości czerpali wiedzę i wiele wartości.
Bardzo ciekawe zbiory znajdują się w muzeum w Lesznie , które mieści się w XVIII-wiecznej pastorówce kościoła św. Krzyża. Zbiory dokumentują historię miasta, kulturę ludową regionu oraz malarstwo. Godny uwagi jest zbiór malarstwa ukazujący polską wieś przełomu XIX i XX. oraz
kolekcja malarstwa polskiego z XIX i XX wieku .
Ostatnim etapem naszej wycieczki było urokliwe, średniowieczne miasteczko Wschowa, o bogatej historii nad którym góruje potężna wieża kościoła farnego. Przespacerowaliśmy się po Rynku gdzie dominuje piękny ratusz z monumentalną wieżą z XVI w. Odwiedziliśmy kościół Zespołu Klasztornego oo. Franciszkanów- późnorenesansową świątynię z elementami gotyku i barokowo-rokokowym wnętrzem. I tak nam minął cały dzień, pod koniec którego stwierdziliśmy, że niekoniecznie trzeba wyjeżdżać daleko by zobaczyć ciekawe miasteczka i prawdziwe perełki architektury.
Elżbieta Węgrzynowska