14 maja 2016 r. na kolejną wycieczkę z Oddziałem Miejskim PTTK „Rokita” wybrano się do Dziewina – „Dolnośląskiego Kazimierza nad Odrą”, miejscowości w gminie Ścinawa, stanowiącej Ekomuzeum Osady Rybackiej. Głównym atutem ekomuzeum, poza malowniczym położeniem na nadodrzańskiej skarpie są umieszczone na całym terenie piękne rzeźby, efekt pracy artystów przyjeżdżających tam od 12 lat na plenery rzeźbiarskie i malarskie. Dziewin w Brzegu Dolnym rozsławił, nieżyjący już pan Kazimierz Kapral – rzeźbiarz i fofografik, którego rzeźby również się tam znajdują.
Dziewin to nie tylko piękna przyroda i prace artystów, ale również zabytki z przeszłości. Najcenniejszy z nich to perełka na skalę europejską, niegdyś największy renesansowy dwór w Polsce. Przy jego tworzeniu brali prawdopodobnie udział włoscy architekci. Niestety obecnie w kompletnej ruinie.
Zwiedzono też kościół z XIV w., w którym znajduje się renesansowa ambona i i XVI wieczne nagrobki dawnych właścicieli, wędrowano ścieżką ekologiczną wypatrując żurawi i bobrów, a na zakończenie biesiadowano przy ognisku.
Po miejscowości oprowadzali nas i bardzo ciekawie opowiadali pp. Mostowscy, członkowie Stowarzyszenia „Aktywny Dziewin”.
W drodze powrotnej odwiedzono Parszowiece, gdzie znajduje się ciekawy kościół zbudowany z kamieni polnych, w którym odbyła się msza prymicyjna ks. Popiełuszki i na pamiątkę tego wydarzenia co roku, w październiku odbywaja się tam uroczyste msze.