19 października 2019r. udaliśmy się ponad 50-osobową grupą, pod przewodnictwem Danusi Markiewicz na Górę św. Anny.
Bazylika z cudowną figurą św. Anny, klasztor, kalwaria, Grota Lurdzka, ale też Pomnik Czynu Powstańczego czy amfiteatr – to atrakcje, które do Góry Świętej Anny na Opolszczyźnie przyciągają rokrocznie rzesze pielgrzymów i turystów. Tym razem też było tłumnie. Do bazyliki z cudowną figurą trudno było się dostać, ale nasza miejscowa przewodniczka – pani Lena miała swoje, sprawdzone dojścia. Zobaczyliśmy więc i posłuchaliśmy ciekawych opowieści o wszystkim, co ważne w bazylice i na usytuowanej na dawnym wulkanie magicznej górze.
Po metafizycznej zadumie w bazylice udaliśmy się do Muzeum Czynu Powstańczego, gdzie w równie ciekawy sposób opowiedziano nam historię walki o polskość Śląska.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej, które otrzymało certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2019”. Muzeum robi niesamowite wrażenie, bogactwo eksponatów i opowieści pasjonata -właściciela zbiorów, zostaną nam na długo w pamięci.
Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy jeszcze małą miejscowość Kamień Śląski, gdzie w zabytkowym pałacu mieści się Sanktuarium św. Jacka. Św. Jacek Odrowąż urodził się w 1183 r. średniowiecznej warowni, później przebudowanej na pałac. Jest to miejsce również cieszące się dużą sławą wśród turystów i pielgrzymów. Obecnie w pałacu mieści się Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz hotel. Zwiedziliśmy pałac, a w nim salę balową i wspaniałą bibliotekę prywatnych zbiorów księdza Arcybiskupa Alfonsa Nossola składającą się z ponad 40 000 książek. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym, który pięknie prezentował się w barwach jesieni.
Elżbieta Węgrzynowska