7 maja br. wreszcie odbyła się, przekładana dwukrotnie, ze względu na złą pogodę, wycieczka do Milickich Stawów. Ale warto było czekać. Słoneczna pogoda, rozśpiewane ptaki, kumkające żaby, piękne widoki i doborowe jak zwykle towarzystwo. Zaczęliśmy, jak i poprzednim razem od piekarni-ciastkarni w Miliczu, by następnie udać się pod przewodnictwem pana Włodzimierza Ranoszka na ok. 10 km wędrówkę wokół  stawów, które są największym tego typu obiektem w Europie i największym ptasim rajem w Polsce.

W 2000r. Rezerwat Stawy Milickie znalazł się na liście Living Lakes jako jeden z unikatowych obszarów wodnych na świecie. Obecnie na tej liście znajdują się 24 jeziora, m.in. Titicaca, Jezioro Wiktorii, Bajkał, Balaton.  

Trasa wiodła wokół stawów: Gadzinowych, Słonecznych, Wilczych, Stawno, Grabownica. Odpoczywaliśmy na grobli w Nowym Grodzisku i kilku innych urokliwych miejscach.

Po skonsumowaniu karpika w restauracji w Grabownicy, udaliśmy się na wieżę widokową nad stawem Grabownica. A na zakończenie przejechaliśmy do Duchowa gdzie znajduje się stary, drewniany wiatrak Koźlarza i Chata Młynarza.

Wszystkim polecamy to niezwykłe miejsce, piękne nie tylko wiosną , ale i mglistą, tajemniczą jesienią. Idealne na oglądanie ptaków o różnych porach roku.

                                                                                                                 Elżbieta Węgrzynowska