Wojsławice- Henryków- Kamieniec Ząbkowicki – trzy miejsca godne polecenia każdemu turyście odwiedziliśmy 26 maja 2018 r.
Arboretum w Wojsławicach, to nie tylko przecudowne krzewy, drzewa, stawy, georetum, zabawne owieczki z żywopłotu i te,,ogolone” z kamienia. Nie tylko zachwycająca, największa w Polsce kolekcja różaneczników i azalii, barwne plamy porozrzucane po 62-hektarowym terenie.
To również piękne widoki na panoramę gór- Wzgórza Niemczańskie, Masyw Śnieznika i Góry Sowie, które najlepiej widać z Czereśniowego Wzgórza oraz zatrzęsienie ptaków i ich trele, które tworzą wspaniały klimat.
Henryków to przede wszystkim wspaniały zespół klasztorny, wybitne dzieło sztuki baroku leżące na Szlaku Cysterskim. Składa się na niego kościół Wniebowzięcia NMP z przepięknym barokowym wystrojem, barokowy klasztor, efektowna kolumna Maryjna, fragmenty muru obronnego oraz park krajobrazowy. No i słynna Księga Henrykowska napisana w latach 1268-73 przez opata Piotra, a w 1310 uzupełnina przez anonimowego zakonnika. To w tej „Księdze” zostały utrwalone słynne słowa, które uznaje się za pierwsze zapisane zdanie w języku polskim – daj teraz ja pomielę a ty odpocznij („day ut ia pobrusa a ty poziwai”). Prócz suchych faktów księga henrykowska zawiera cenne informacje o życiu społeczno – religijno – politycznym na ówczesnym Śląsku. Obecnie oryginał znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.
I ostatni punkt programu- pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Niezwykły obiekt wznoszący się
na zalesionej Zamkowej Górze, górując nad okolicą- neogotycki pałac zbudowany w XIX w. dla słynnej niderlandzkiej księżnej, Marianny Orańskiej. Okazała rezydencja od początku imponowała niezwykłym rozmachem, bogactwem i różnorodnością stylów. Sama jej budowa kosztowała równowartość 3 ton złota! Popularności dodawała mu barwna postać samej właścicielki oraz jej niezwykle ciekawe, choć burzliwe, życie.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, którego budowę rozpoczęto w 1839 r., ostatecznie ukończono w 1857 r., ale nad wystrojem pracowano jeszcze do 1900 r. była to jedna z najwspanialszych neogotyckich rezydencji w Europie Środkowej. W 1945 r. został ograbiony i zdewastowany przez żołnierzy radzieckich . Kilka miesięcy później zniszczenia dokończył pożar.
W 1945 roku potomkowie Marianny opuszczają pałac z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Rok później obiekt został zniszczony przez pożar, a rezydencja zaczęła popadać w ruinę. W kolejnej dekadzie postępuje dalsza dewastacja posiadłości.
W 1986 roku budowla została wydzierżawiona, jednak już w 2012 roku, po śmierci dzierżawcy, powraca pod zarząd gminy. Szeroko zakrojone prace zabezpieczające i remontowo-odtworzeniowe sprawiły, że pałac w Kamieńcu Ząbkowickim odzyskał swą dawną świetność i cieszy się mianem architektonicznej perły na skalę europejską.
Naprawdę warto udać się szlakiem tych atrakcji, które zaproponował kierownik wycieczki- Henryk Luchowski.