25 marca 2023r. 55 osób wybrało się na wycieczkę do Wrocławia. Trochę innym niż zwykle szlakiem.
Program wycieczki:
Murale Nadodrza – Wrocławska Wenecja – Dzielnica Uniwersytecka
Nadodrze, to miejsce zaniedbane, ale jednocześnie z „klimatem”. Niszczejące kamienice kontrastują tu z kawiarniami i warsztatami rzemieślniczymi. Atrakcją są Kolorowe Podwórka w rejonie ul. Roosvelta. Kolorowy pasaż rysunków na przestrzeni prawie 300 m. Naścienne obrazy artystów, mieszkańców, kopie słynnych obrazów i własne interpretacje sztuki.
Rejon wysp mniej znanych to wyspa Bielarska, Słodowa, Daliowa. Obejrzeliśmy ciekawe rozwiązanie hydrotechniczne, śluzy, jazy, ale też nowoczesną sztukę. Zajrzeliśmy do mariny przy ul. Księcia Witolda, przy której stoją luksusowe apartamentowce.
Przez Most Pomorski przeszliśmy na lewy brzeg Odry, by przyjrzeć się nieznanym elementom Dzielnicy Uniwersyteckiej.
Nasza przewodniczka p. Agnieszka Łabęcka, opowiedziała nam wiele ciekawych historyjek na temat zwiedzanych miejsc.
Dowiedzieliśmy się jakie tajemnice kryje Kościół Uniwersytecki, jak powinien zachowywać się prawdziwy żak, gdzie profesorowie i znamienite postacie Wrocławia mają swój tajny klub.
Zajrzeliśmy do Ogrodu barokowego przy Ossolineum, by poznać elementy pamiętające czasy zakonu Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą. Szlakiem posiadłości zakonnych doszliśmy do katedry greko – katolickiej p.w. św. Wincentego i św. Jakuba. To stąd w podróż wyruszył Benedykt Polak –franciszkanin, polski podróżnik. Dziś bardziej znany jest Marco Polo, który jako pierwszy Europejczyk w XIIIw. miał udać się do Azji jedwabnym szlakiem, ale to kilkadziesiąt lat wcześniej zrobili mnisi ruszając spod wrocławskiego klasztoru. Spacer zakończyliśmy pod Halą Targową, której wnętrza mają specyficzny klimat handlu.
Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za wysokiej klasy profesjonalizm i polecamy się na przyszłość.