20 maja 2023r. duża grupa turystów wyruszyła szlakiem Żagań- Kożuchów- Bytom Odrzański. Żagań słynie nie tylko z wojska, ale i z wielu zabytków. Najwyśmienitszym z nich jest Poaugustiański Zespół Klasztorny w skład którego wchodzą: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawny klasztor Augustianów, spichlerz klasztorny oraz konwikt. Opactwo Augustianów w Żaganiu należy do tej samej klasy zabytków – Pomników Historii co Wawel, Kopalnia Soli w Wieliczce, czy zamek w Łańcucie. Klasztor poza celami zakonników i kapitularzem mieści również kaplicę św. Anny z gotyckimi sklepieniami oraz wspaniałą bibliotekę klasztorną z XVIII wiecznym wystrojem.
Żagańska biblioteka klasztorna od XV wieku należała do najsłynniejszych na Śląsku. Do dziś zachowała się niemal w nienaruszonym stanie. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki, którą zawdzięcza się specjalnie ukształtowanemu sklepieniu nazywanym sklepieniem szeptanym. Szeptem można w niej porozumieć się będąc nawet w przeciwległych miejscach pomieszczenia. Co zostało sprawdzone i potwierdzone przez uczestników wycieczki. Sfotografowaliśmy się przy pomnikach: Jana Keplera – słynnego niemieckiego astronoma, który spędził w Żaganiu 2 lata swego życia oraz słynnego niedźwiadka Wojtka, który przeszedł szlak bojowy od Bliskiego Wschodu po Monte Cassino. Był nie tylko maskotką wojskowych, ale też pełnoprawnym żołnierzem – być może najbardziej niezwykłym w czasie całej II wojny światowej. Słuchając ciekawych opowieści naszej przewodniczki – pani Grażyny Kulczyckiej przeszliśmy spacerkiem do Zespołu Parkowo-Pałacowego i Rynku.
Na zakończenie pobytu w Żaganiu odwiedziliśmy słynną w całej Polsce KAKTUSIARNIĘ pana Zdzisława Kondratowicza, gdzie spośród kilkuset tysięcy najróżniejszych kaktusów, każdy mógł wybrać i zakupić coś dla siebie.
Po drodze do Bytomia Odrzańskiego odwiedziliśmy jedno z najstarszych miasteczek Dolnego Śląska z bardzo ładnym ryneczkiem, XIII wiecznym zamkiem i zachowanymi niemal całości murami obronnymi.
Na zakończenie odwiedziliśmy Bytom Odrzański, nazywany „lubuskim Kazimierzem”, miasteczko które urzeka nie tylko architekturą , ale wręcz nie spotykanym na co dzień ładem i porządkiem. Miasteczko pełne skwerów, kwiecistych zakątków, drzew i krzewów, posiadające 140metrowe molo, które powstało na filarach dawnego mostu. Na spacerową, promenadę prowadzi zrekonstruowana brama mostowa. Na końcu promenady znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać rzekę i port. I z tym piękny widokiem w pamięci wróciliśmy do domu.
Elżbieta Węgrzynowska