W  dniach 12-16 września 2023 roku 54 osobowa grupa turystów wybrała się wspólnie z Oddziałem PTTK w Brzegu Dolnym na wycieczkę śladami dawnej monarchii Habsburgów, do 3 stolic Europy: Bratysławy, Budapesztu i Wiednia.

Zwiedzanie rozpoczęto od stolicy Słowacji – Bratysławy, która bardzo zaimponowała uczestnikom swoją niezwykłością, wręcz sobą urzekając.

Kolejnym miastem był Budapeszt, gdzie spędziliśmy 2 dni. Stolicę Węgier można śmiało uznać za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Niesamowite wrażenie zrobił na uczestnikach zwłaszcza rejs statkiem po Dunaju wieczorową porą.

Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy cesarski Wiedeń. Tutaj zachwyciły nas wspaniałe barokowe pałace, takie jak Schönbrunn i Belweder, gotycka Katedra św. Szczepana, opera, parlament, ratusz, cesarzowa Maria-Teresa, cesarz Franciszek Józef I, cesarzowa Sisi (Elżbieta Bawarska), Mozart, architekt Hundertwasser, i wiele innych osób i zabytków, które trudno zliczyć.

Pilotem i przewodnikiem był pan Adam Domagała, posiadający niesamowitą wiedzę, którą z niezwykłą pasją dzielił się z uczestnikami wycieczki. Współorganizatorem wycieczki był ELTUR – Biuro podróży z Wrocławia, które wykazało się niezwykłym profesjonalizmem w organizację wycieczki.

Jan Chodorski
Kierownik wycieczki