16 kwietnia 2016 – PAŁACE I OGRODY na bis.
Ze względu na duże zainteresowanie, wycieczkę w Dolinę Pałaców i Ogrodów trzeba było powtórzyć. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy historie wielu obiektów architektonicznych oraz ludzi- pasjonatów, którzy doprowadzili do ich odbudowy z ruin.
Poruszyła nas bardzo historia kustosza Dworu Czarne, p. Jacka Jakubca, byłego prezesa Fundacji Kultury Ekologicznej, która przez wiele lat ratowała dwór od zupełnej ruiny, po czym grupa nowych współpracowników dokonała przejęcia majątku Fundacji skutkiem czego Dwór, w którym jeszcze parę lat temu odbywały się koncerty i inne wydarzenia kulturalne niszczeje,a pan Jacek zmaga się z nieuczciwymi przeciwnikami.
Poznaliśmy historię pałacu i Dominium w Łomnicy, które tętnią życiem dzięki pasji pani Elizabeth Kuster i współpracy z Fundacją Polsko- Niemiecką.
Zachwycilismy się Kościołem Łaski i pałacem Paulinum w Jeleniej Górze. Wielkie wrażenie wywarły pałace w Staniszowie, Miłkowie, a szczególnie monumentalny Wojanów.
A na zakończenie w gospodzie w Łomnicy mieliśmy okazję zjeść dobry posiłek i posłuchać ciekawego zespołu muzycznego, a nawet potańczyć.