W sobotę 9 kwietnia 2016 r. Oddział Miejski PTTK „Rokita” w Brzegu Dolnym zorganizował po raz kolejny wycieczkę do Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej położonej u podnóża Karkonoszy. W wycieczce udział wzięło 50 osób.
Jeszcze niedawno przede wszystkim tylko te góry, z majestatyczną Śnieżką, przyciągały rzesze turystów. Obecnie przyjeżdżają również dla unikalnego kompleksu 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki.
Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę. Po latach zapomnienia i zaniedbań, dzięki intensywnym pracom rewitalizacyjnym i konserwatorskim w znacznej części przywrócone zostały walory tego, jak je niegdyś nazywano – Śląskiego Elizjum. Trzeba je koniecznie zobaczyć i skorzystać z gościnności ich obecnych gospodarzy.
Kotlina Jeleniogórska to nie tylko wspaniała przyroda i krajobrazy, nie tylko unikalny zespół rezydencji, ale też cenne staromiejskie zespoły zabytkowe staromiejskie w Jeleniej Górze, Kowarach czy Sobieszowie, to również zabytki architektury sakralnej. To bogactwo budownictwa regionalnego o wpływach tyrolskich i łużyckich, wybitne świadectwo bogatej historii tych ziem oraz dziedzictwo wielokulturowości.
W ramach wycieczki turyści zwiedzili kościół łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i starówkę jeleniogórską oraz zespoły pałacowo-parkowe: Paulinum w Jeleniej Górze, Dwór Czarne, Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym, Pałac w Staniszowie Górnym, Miłkowie, Wojanowie i Łomnicy.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, w najbliższa sobotę 16 kwietnia postanowiono zorganizować kolejną 50 osobową wycieczkę w te same miejsca.

Jan Chodorski[Not a valid template]