6-7 czerwca 2015 grupa turystów wędrowała szlakami Gór Opawskich i czeskich uzdrowisk z Oddziałem Miejskim PTTK „Rokita”. Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzenia  najstarszego na świecie uzdrowiska z wodami leczniczymi –  Jesenik,  założonego przez twórcę hydroterapii Vincenz Priessnitz (Wincenty Prysznic), gdzie w pięknym parku zdrojowym znajduje się między innymi pomnik ufundowany Priessnitzowi  przez Polaków w podzięce za jego lecznicze zasługi.
Kolejną miejscowością była  Karlova Studanka, niezwykle malownicze, małe kameralne uzdrowisko jedno z najstarszych w Europie nieskażone współczesnym budownictwem.
Następnym punktem programu była ścieżka dydaktyczna przez największe w Europie torfowisko znajdujące się w Narodowym Rezerwacie Przyrody Rejviz.
Dzień zakończono ogniskiem integracyjny na dziedzińcu pensjonatu „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach.
W drugim dniu udano się zielonym szlakiem na najwyższy szczyt Gór Opawskich po stronie polskiej – Biskupią Kopę skąd po odpoczynku w schronisku, czerwonym szlakiem dotarto do znanej wsi letniskowej Jarnołtówek, skąd autobusem wyruszono do Głuchołaz, gdzie zwiedzono piękny Park Zdrojowy, Rynek i najokazalszy i najstarszy zabytek – barokowy kościół św. Wawrzyńca.
Po dwóch dniach spędzonych na zwiedzaniu i pieszych wędrówkach pełni wrażeń turyści wyruszyli w drogę powrotną.

Elżbieta Węgrzynowska

[Not a valid template]