26 września 2015 r. 46-osobowa grupa turystów wzięła udział w wycieczce zorganizowanej przez Oddział Miejski PTTK „Rokita” w Karkonosze. W ten sposób uczczono obchodzony 27 września – Światowy Dzień Turystyki.
Droga wiodła z Przełęczy Okraj Szlakiem Przyjaźni Polsko – Czeskiej na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Pogoda nie rozpieszczała. Porywisty wiatr i chmury to normalny widok na Królowej Karkonoszy. Takich dni jak ten sobotni jest ponad 200 w roku, a średnia temperatura powietrza wynosi około 10 stopni. Dalsza trasa wiodła ze Śnieżki przez schronisko Dom Śląski, a potem do jednego z najstarszych czeskich schronisk – Lucni Boudy. Następnie przez Rówień malowniczym szlakiem do Szpindlerowego Młyna – największego ośrodka narciarskiego w Czechach.
Dzięki przewodnikowi sudeckiemu turyści mogli poznać nie tylko topografię wschodniej części Karkonoszy, ale poznać również zwyczaje i kulturę ich mieszkańców, dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii pogranicza polsko-czeskiego.[Not a valid template]