W słoneczny sobotni poranek grupa 48 turystów wyruszyła na wiosenną wędrówkę  połączoną z obchodem Dnia Ziemi w Radeczu. Pani Martyna Owczarz i Pani Kasia Sworniowska-Ogrodowicz, członkinie Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Radecz,  nasze dzisiejsze gospodynie oraz ich pomocnicy – Laura, Oskar i mała Helenka wspaniale nas prowadziły po swoich ścieżkach. Wędrując przez Radecz odkryliśmy na nowo uroki wsi, odwiedziliśmy ogród sensoryczny, zobaczyliśmy budynek kościoła z remontowaną wieżą, stawy. Pod świetlicą do naszej grupy dołączyli mieszkańcy Radecza, i wspólnie wyruszyliśmy  w stronę leśnego parkingu. Tam dołączył Pan Bernard Bogdański, emerytowany leśniczy i poprowadził nas do zbiornika retencyjnego oraz kamienia pomnikowego, ciekawie opowiadając o przyrodzie i leśnych legendach. Nawet nie zauważyliśmy, jak z zaplanowanych 12 km marszu, zrobiło się 16 km.
Zmęczeni i oczarowani pięknem natury, wróciliśmy do Radecza, gdzie za świetlicą urządziliśmy sobie piknik. Były kiełbaski z grilla, ognisko, chleb ze smalcem  i szczypiorkiem, świeżo zerwanym z zielnika. Martyna i Kasia częstowały nas pyszną kawą i herbatą. Było też  gromkie „Sto lat” i bukiet polnych kwiatów dla Pana Zbigniewa i Pana Krzysztofa w dniu ich urodzin.
Wszyscy turyści z wielkim zapałem przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi. Wyposażeni w rękawiczki i worki  nazbierali mnóstwo śmieci – jak choćby porzucone książki, butelki, a nawet plastikowy zderzak samochodowy.
Najmłodsi uczestnicy naszej wyprawy otrzymali dyplomy, słodycze, Przewodnik turystyczny „ Ścinawa i okolice” oraz książeczki „Eko-łamigówki z ROEE” podarowane nam przez Dyrektor Ośrodka Działań Edukacyjnych i Twórczych, Schronisko Młodzieżowe „ Pałacyk” w Ścinawie.
Współpraca popłaca – pięknieje Ziemia i my stajemy się szczęśliwsi 🙂

Dziękujemy !!!

• Burmistrzowi Brzegu Dolnego za udostępnienie autobusu
  • dolnobrzeskiej Policji za nasze bezpieczeństwo na drodze