28 września  Oddział Miejski PTTK w Brzegu Dolnym zorganizował wycieczkę do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Park leży  na granicy powiatów bolesławieckiego i polkowickiego, na terenach po byłym poligonie. Północną część parku stanowi kompleks stawów rybackich, centrum to zalesiony garb morenowy, z kulminacją 191 m n.p.m., zajęty głównie przez  bory sosnowe rosnące  na wydmach, na południu są rozległe wrzosowiska, a dalej na wschód  łąki, pastwiska oraz bagienne bory sosnowe i lasy brzozowe, pośród których występują torfowiska.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Dębu „Chrobry”. Jest to najstarszy i najgrubszy  dąb szypułkowy w Polsce, pień ma ok. 10 m obwodu,  wysokość drzewa to 28 m. Niestety w 2014 r dąb został podpalony, gasiło go 13 jednostek straży przez 30 godz. Przez kolejne lata drzewo walczyło o życie ale niestety,  w tym roku uschła ostatnia gałąź.

Następnie udaliśmy się w okolice wsi Wilkocin, skąd ruszyliśmy przez las wrzosowo-grzybowy na ruchomą wydmę. Po drodze pan  przewodnik opowiadał nam o ekosystemach, wzajemnych zależnościach w przyrodzie, interesująco mówił o każdej napotkanej roślince, krzaczku, drzewie, rozpoznawał ptaki po odgłosach. Na wydmach obserwowaliśmy płożące się głodowe formy sosny, w innym miejscu zalesione szczyty wydm porośnięte były lasem chrobotkowym.

Kolejną atrakcją było „Bagno Przemkowskie”. Po drewnianej kładce, długiej na 800m, idąc wśród szuwarów doszliśmy do wieży obserwacyjnej. Stąd roztaczał się widok na rezerwat ornitologiczny „Stawy Przemkowskie” . Przewodnik p. Lucjan rozstawił lunetę oraz dał lornetki przy pomocy których mogliśmy obserwować ptaki, a żyje tam ponad 100 rozpoznanych gatunków ptaków wodno- błotnych.

Na koniec wycieczki wróciliśmy do Przemkowa, gdzie właśnie odbywało się „święto Miodu i Wina”. W przemkowskim parku wystawiono miody i wina z całego kraju. Było ponad 150 stoisk z miodami, także pitnymi, winami, produktami pszczelimi i sprzętem pasiecznym.

Oto relacja z wycieczki w obiektywie uczestników: