W dniach 10-11 sierpnia grupa członków naszego Oddziału PTTK po raz drugi udała się na podziwiane uroków malowniczej Doliny Łaby (niem. Elba).

Wycieczkę rozpoczęliśmy od Miśni (niem. Meissen), urokliwego miasteczka z zamkiem Albrechtsburg z XV wieku- najstarszym zachowanym zamkiem w Niemczech, malowniczymi wieżami katedry Sw. Jana i św. Donata oraz przepięknym rynkiem. Złożyliśmy wizytę w działającej manufakturze porcelany założonej w 1710 roku. Podczas prezentacji poznaliśmy proces powstawania wyrobów z porcelany- w dalszym ciągu wykonywanej ręcznie. Niestety nie wszystkich stać było na zakup tych cacek, ale kawy z miśnieńskiej porcelany, niektórzy uczestnicy naszej wycieczki spróbowali. W istniejącym przy manufakturze muzeum podziwialiśmy prawdziwe arcydzieła powstałe na przestrzeni wieków. W Miśni mieliśmy również możliwość zakupu i spróbowania słynnego, bardzo delikatnego, ręcznie robionego ciastka Meisner Fummel, którego receptura została wymyślona w 1710 roku dla  nierzetelnego kuriera konnego, który podróżował do elektora Augusta Mocnego między Miśnią i Dreznem. Kolejnym punktem naszej wędrówki było zwiedzanie Moritzburg z wytwornym barokowym zamkiem myśliwskim i latarnią morską na jeziorze.  To tutaj Książę elektor August Mocny Sas, król Polski celebrował swoje wystawne uroczystości i polowania.  Pałac to czterowieżowy klejnot baroku w kolorach ochry i bieli, którego okazałość odzwierciedla otaczająca woda sztucznie założonego stawu. Całość charakteryzuje się wspaniałą wyrazistością formy i harmonią krajobrazu. Pośrodku rozległego krajobrazu kulturowego leżą: pałacyk „Bażanciarnia – klejnot rokoka ”, miniaturowy port i latarnia morska.

 Planowe zwiedzanie pierwszego dnia zakończyliśmy w Radebeul, gdzie podziwialiśmy pałac Wackerbarth z winiarnią i położoną na malowniczym stoku winnicą.  Pałac Wackerbarth, który był świadkiem niejednej hucznej biesiady saksońskiego dworu, jest od tego czasu kojarzony ze szlachetnymi trunkami: winem i szampanem oraz saksońską radością życia, a także prezentuje 800-letnią tradycję sztuki uprawy wina w Saksonii w jej najpiękniejszej formie. Różnorodne odmiany dojrzewających gron winogron były licznie degustowane przez uczestników wycieczki.

W godzinach wieczornych niestudzeni całodniowym zwiedzaniem Doliny Łaby podziwialiśmy zabytki na starówce Gerlitz Jest to jedno z niewielu niemieckich miast tej wielkości, niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Jest to miasto o największej koncentracji zabytków w Niemczech – jest ich tu około 4000. Dzięki nim spacer po uliczkach miasta to podróż w czasie. Historyczna zabudowa zaliczana jest do najlepiej zachowanych w Europie Środkowej.

 Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od miejscowości Pillnitz z barokowym zespołem pałacowo-parkowym. Jest to jeden z najważniejszych obiektów zamkowych w Europie, stanowiący przykład stylu chinoiserie, będący niegdyś letnią rezydencją saksońskich monarchów. To dzieło architektury i sztuki ogrodnictwa leży na obrzeżach stolicy kraju związkowego Drezna, w sąsiedztwie skapanych w słońcu winnic, harmonijnie wpasowując się w krajobraz Doliny Łaby. Kompleks urzeka idealnym projektem ogrodu pełnym roślin pochodzących ze wszystkich kontynentów. W centrum uwagi znajduje się ponad 250 letnia kamelia o wysokości 8,9 metra, średnicy 11 metrów o obwodzie ponad 33 metry. Jest to jedna z 4 sadzonek przywiezionych do Europy z podróży do Japonii przez szwedzkiego botanika Karla Petera Thunbergia, która przetrwała do dzisiaj. W 1992 roku kamelia otrzymała jeżdżącą szklarnię, w której przechowywana jest od połowy października do połowy maja w temperaturze 4-6 °C.

Pirna- brama do Szwajcarii Saksońskiej, to kolejne miejsce naszej wędrówki Doliną Łaby. To urokliwe, jak malowane ponad 775 letnie miasteczko zachwyciło nas rynkiem z zachowanym ratuszem z XVI wieku oraz perełką, która wszystkich urzekła w postaci Kościoła Mariackiego z XV wieku. Późnogotycki, 3-nawowy kościół oczarowuje swoim wyjątkowym sklepieniem sieciowym. W jego dachu mieszczą się głosowe kuranty. Godna uwagi jest chrzcielnica – tak podziwiana niegdyś przez Goethego – którą zdobi 26 małych dziecięcych figurek, oraz malarstwo na sklepieniach z licznymi scenami biblijnymi. W mieście, w którym malował obrazy słynny włoski malarz Canaletto, mogliśmy swoimi oczami odtworzyć zatrzymane na jego płótnach 11 widoków.

Kolejnym punktem zwiedzania była wzniesiona wysoko nad Łabą wśród piaskowcowych skał Szwajcarii Saksońskiej legendarna ponad 800 letnia twierdza Königstein. Nigdy niezdobyta twierdza zbudowana została na platformie skalnej o powierzchni 13 boisk piłkarskich. Podziwialiśmy ważniejsze z ponad 50 budowli mówiących o codziennym życiu na twierdzy, położonych wśród zieleni i otoczonych murem obronnym. Mury twierdzy Königstein mają po 42 metry. Wzdłuż murów twierdzy wiedzie ścieżka panoramiczna, o łącznej długości 1,7 km, a rozpościerający się z niej widok na Saską Szwajcarię, wschodnie Rudawy oraz Drezno zapiera dech w piersiach.  Centralnym punktem umocnienia jest głęboka na 152,5 metrów studnia, będąca zarazem najgłębszą studnią w Saksonii i drugą, co do głębokości w całej Europie. Z powodu swojego wyjątkowego położenia twierdza Königstein była dla saksońskiego dworu ulubionym celem wycieczek oraz miejscem imponujących uroczystości, w towarzystwie wysokich rangą gości. W czasach politycznej zawieruchy za jej bezpiecznymi murami znajdował schronienie saksoński skarb państwowy, a także wynalazca europejskiej porcelany – Johann Friedrich Böttger. Tutejsze więzienie nazywane było »saksońską bastylią.   

Naszą wędrówkę Doliną Łaby zakończyliśmy ponownym odwiedzeniem Bastei,  (czyli „baszta”) – formacji skalnych stanowiących jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich. To przepiękne miejsce, gdzie spośród intensywnie zielonych o tej porze roku lasów, wyrastają piękne, strzeliste skały. Miejsce to kojarzy się głównie z wybudowanego w 1826 roku nad wąwozem Mardetelle mostu. Powstał wówczas drewniany most stanowiący połączenie pomiędzy pozostałościami zamku Neurathen, a skałami. W połowie XIX w. konstrukcja została przebudowana na piaskowcową. Most ten ma 76,5 m długość i wznosi się na wysokości 40 m ponad dnem wąwozu. W bezpośrednim sąsiedztwie mostu znajduje się kilka imponujących miejsc widokowych. Urokliwe zakątki Saksonii z bazą noclegową w Domu Turysty w Zgorzelcu poznało 49 uczestników wycieczki pod przewodnictwem sympatycznego Przemka Lachowicza a zorganizowaną przez Henryka Luchowskiego.

RL