24 września 2022 r. żegnaliśmy lato w ramach ogólnopolskiej akcji IX Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna „Kolej na PTTK”.
Początek nie rokował dobrze, kiepska pogoda odstraszyła część uczestników, ale kiedy w czwartek wyjrzało słońce, chętni zaczęli się zgłaszać. Zbiórkę zaplanowano na stacji PKP gdyż tym razem mieliśmy jechać pociągiem do Orzeszkowa, a stamtąd przejść żółtym szlakiem ok. 9 km do Wrzosów. Na stacji kolejna niespodzianka, w ostatniej chwili pociąg został odwołany, również następny. Co robić? Zmieniać trasę, czy szukać innego sposobu dojazdu? No i jak zwykle, okazało się, że możemy liczyć na nasze gminne władze czyli Pana Burmistrza. Po niedługim oczekiwaniu, dojechaliśmy autobusem do Orzeszkowa. Tam czekał już na nas pan leśniczy Adam Posacki, który przeszedł z nami cały szlak przekazując po drodze wiele ciekawych informacji o gospodarce leśnej, ochronie i użytkowaniu lasu, różnych okazach drzew i roślin. Szlak był malowniczy, słońce świeciło, dzieci zbierały po drodze różne leśne ciekawostki, a rodzice i dziadkowie grzyby.
We Wrzosach czekała na nas ekipa aprowizacyjna z kiełbaskami z grilla. Dołączyła też grupa rowerzystów. Odśpiewano ułożone po drodze piosenki, dzieci zaprezentowały zebrane leśne zbiory, przyznano certyfikaty uczestnictwa. Ze względu na perypetie na początku podróży, zabrakło jednak czasu na wszystkie gry i zabawy, które miały się odbyć. Ale nic straconego, odbędą się na kolejnym rajdzie. Na który już z góry zapraszamy.
W sumie w rajdzie uczestniczyło ok. 80 osób, głównie dzieci. Jeśli chodzi o szkoły to była jedynie grupa z klasy III D z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, pod kierunkiem wychowawczyni. Byli za to rodzice z dziećmi oraz babcie i dziadkowie z wnukami. Czyli prawdziwa sztafeta pokoleń.
Dziękujemy bardzo pani sołtys Wrzosów – Agnieszce Łukaszewskiej za udostępnienie placu.