W dniach 22-25 września 2022 Oddział PTTK w Brzegu Dolnym zorganizował wycieczkę do letniej stolicy Pomorza Zachodniego- Międzyzdrojów.

W drodze do Międzyzdrojów zatrzymaliśmy się na krótki spacer po Szczecinie. Szczecin to atrakcyjne turystycznie miasto. Czekały na nas tu liczne ciekawe miejsca i zabytki tj. Zamek Książąt Pomorskich, pomnik Anioła Wolności, Plac Solidarności z nową Filharmonią, Wały Chrobrego a na koniec spacer po Cmentarz Centralny- największym w Polsce cmentarzu który funkcjonuje także jako park.

 Drugiego dnia pobytu grupa udała się na spacer po Międzyzdrojach. Pierwszym punktem było Molo które u wejścia posiada charakterystyczne dwie białe wieżyczki tworzące bramę. Molo jest jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu w Międzyzdrojach.   Aleja Gwiazd to też jedno z najbardziej znanych miejsc w tym nadbałtyckim kurorcie, na alei znajdziemy setki odcisków ludzi kultury, rozrywki, głównie związanych z polskim filmem  i muzyką a tuż obok Park Zdrojowy ostoja zieleni i spokoju w samym centrum Międzyzdrojów.

Następnym miejscem był Bałtycki park miniatur- fantastyczna podróż przez 9 krajów i ich charakterystyczne budowle w państwach nadbałtyckich.

Kolejną atrakcją był spacer na punkt widokowy Zielonka w Lubinie a dalej pieszo udaliśmy  się do Wapnicy, żeby podziwiać Jezioro Turkusowe.

Ostatnim punktem był bunkier V3 w Zalesiu, tajny poligon doświadczalny cudownej broni V-3, którą tworzyli naziści w okresie II wojny światowej.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od Ford Gerharda w Świnoujściu to jeden z niewielu fortów,  który można zwiedzić, przenosząc się w czasie i przestrzeni. Tutaj, na własnej skórze można przekonać się, co to jest musztra i ogólnie służba wojskowa. Nasza grupa miała okazję przekonać się co to jest musztra. Następnym punktem była Latarnia Morska, jest to najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem i jedna z najwyższych w Europie. Na jej szczyt prowadzi ponad 300 schodów. Warto było pokonać schody, by potem móc z jej szczytu podziwiać przepiękne widoki i panoramę miasta.  Później czekała nas przeprawa promowa na wyspę Uznam i spacer po Świnoujściu – promenada, miasto, plaża.

Ostatni dzień pobytu w Międzyzdrojach był czas na spacer przepiękna plażą aż żal było wracać. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, żeby zobaczyć figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, największy na świecie pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie. Nie każdemu podoba się styl figury Jezusa i okolic. Trzeba jednak przyznać, że cały kompleks robi wrażenie.

Urszula Wojtan