W dniu 03 sierpnia  2019 r. Oddział PTTK w Brzegu Dolnym zorganizował wycieczkę do Czeskiego Raju.

Zwiedzanie Czeskiego raju rozpoczęliśmy od Zamku Trosky a w zasadzie od ruin zamku, do naszych czasów pozostały z niego tylko dwie wieże, zwane Baba i Panna, od legendy o zamieszkujących je teściowej i synowej, które nie darzyły się nadmierną sympatią. Zamek, góruje nad całą okolicą, jest wspaniałym punktem widokowym na cały Czeski Raj.

Następnie  udaliśmy się do Prachowskich Skał będących pozostałością piaskowcowego płaskowyżu, w którym tysiące lat erozji wyrzeźbiły fantastyczne skalne formy: wieże, filary i wąwozy. Wszystkie połączone siecią ścieżek, schodków i ciasnych skalnych pasaży pozwalających wspiąć się na wiele punktów widokowych, z których mogliśmy podziwiać fantastyczną panoramę sporej części Czeskiego Raju.

Odwiedziliśmy również Jiczyn, urokliwe miasto zwane bramą Czeskiego Raju, położone w dolinie otoczonej niewysokimi pagórkami. Słynnym obywatelem Jiczyna,  jest szewc Rumcajs,  znany również w Polsce z popularnych filmów rysunkowych. Ten dobrotliwy rzemieślnik, po konflikcie z miejscowym “samorządowcem”, starostą Humpalem, który “dośmiertnie” zamknął mu warsztat w odwecie za brak wystarczającego uznania dla jego wielkich stóp, został rozbójnikiem. Wraz z Hanką i synem Cypiskiem zamieszkał w Rzacholeckim lesie.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Wodospad Mumlawy w Harrachowie gdzie mogliśmy zaznać ochłody po długim dniu.

Cześć grupy skorzystała z okazji i wybrała się pod największą  z harrachowskich skoczni, skocznie mamucią.  Warto wspiąć się wyżej po schodkach wiodących z boku skoczni, by zobaczyć malowniczą panoramę miasta i by, choć przez chwilę poczuć się jak Adam Małysz.

                                                                                                                                   Urszula Wojtan