W Strzegomiu zaczęliśmy zwiedzanie od bazyliki św. Piotra i Pawła. Jest  to jedna z największych i najbardziej spektakularnych budowli Dolnego Śląska. Jej budowę rozpoczęto w 1311 roku i trwała ona aż do połowy XV wieku. Wewnątrz kościoła godne uwagi są:  późnogotycka chrzcielnica z XVI w., renesansowa ambona z 1592 r., wykonany z drzewa barokowy ołtarz św. Anny, ołtarz św. Krzyża z 1740r., płyty nagrobne z XVI i XVII w. Na dzwonnicy kościelnej znajduje się jeden z najstarszych w Polsce, stale pracujący dzwon z 1318r. Następnie spacerkiem, pod opieką przewodnika miejskiego-pana Józefa , który bardzo ciekawie opowiadał o zbytkach i historii Strzegomia udaliśmy się do Wieży Targowej, pozostałości dawnego ratusza z XIV w. Wieża zwieńczona szklanym hełmem ma 26.2 m wysokości i pięknie widać z niej panoramę miasta. Strzegom, miasto totalnie zniszczone podczas II wojny światowej obecnie jest pięknym miasteczkiem.

Świdnica to miasto o burzliwej historii i dynamicznym rozwoju, posiada wiele cennych zabytków. Uniknięcie zniszczeń w czasie II wojny św. pozwoliło zachować drugi co do wielkości (po Wrocławiu) zespół zabytkowej architektury, który od kilku lat jest sukcesywnie restaurowany.

Zwiedzanie zaczęliśmy od słynnego Kościoła Pokoju, a później pod kierunkiem pana Mariusza- naszego kolejnego przewodnika udaliśmy się na spacer uliczkami tego pięknego miasta, wysłuchując po drodze ciekawych opowieści o jego historii oraz dawnych i obecnych mieszkańcach.

Na zakończenie odwiedziliśmy Krzyżową, gdzie w 1989 r.odbyło się spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z kanclerzem Helmutem Kohlem. Odprawiona została wówczas msza pojednania między naszymi narodami. Krzyżowa, to ciekawy obiekt historyczny położony w cichej wsi w otoczeniu gór i zieleni. Dawna posiadłość hrabiego von Moltke,który jako przeciwnik nazizmu stał się współtwórcą jednej z ważniejszych grup opozycji hitlerowskiej.

Obecnie jest to zespół odnowionych budynków przypałacowych, którego właścicielem jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego   – organizacja promująca działalność międzynarodowego centrum spotkań i wymiany młodzieżowej. To miejsce, gdzie co roku spotykają się tysiące młodych ludzi z całej Europy. W tym przytulnym miejscu na zakończenie naszej wycieczki, po upalnym letnim dniu pełnym wrażeń degustowaliśmy  napoje serwowane przez tamtejszą restaurację.

  Elżbieta Węgrzynowska