29 września 2018 „ Pożegnanie lata” z PTTK.
Nasz tradycyjny rajd „Pożegnanie lata” odbył się w tym roku 29 września. Dołączyliśmy do V Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej organizowanej przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Jak zwykle frekwencja dopisała. W rajdzie wzięło udział ok. 100 osób. Tym razem szczególnie zachęcaliśmy do wspólnego wędrowania rodzinki i dla nich przygotowaliśmy specjalne konkurencje sportowe.
Trasa rajdu prowadziła z miejscowości Niziny, do której podjechaliśmy autobusem , przez Rezerwat Jodłowy do Jodłowic, gdzie na placu zabaw przy świetlicy odbyły się sportowe rozgrywki rodzinne i konkurs wiedzy na temat 100 lecia odzyskania niepodległości, w myśl hasła tegorocznej działalności PTTK „Na szlakach Niepodległości”. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty Zarządu Głównego PTTK potwierdzające udział w rajdzie, a biorący udział w konkursach upominki ufundowane przez ZG PTTK . Po odpoczynku i posileniu się kiełbaskami z grilla wyruszyliśmy dalej, do Starego Dworu, gdzie zwiedziliśmy zagrodę edukacyjną „Jodłowy Młyn”. Obiekt powstał dzięki pasji zbieraczej pana Jerzego Więcławskiego, który od lat gromadzi przedmioty codziennego użytku. Wynajduje je na targach staroci, w gospodarstwach rolnych i u znajomych. Jego zbiory i kilku innych osób były eksponowane w zabudowaniach podworskich przy pałacu w Mojęcicach. Nowy właściciel majątku w Mojęcicach zdecydował jednak o przeniesieniu kolekcji. I tak eksponaty trafiły do Starego Dworu.
Zabudowania w starym Dworze po II wojnie światowej trafiły w ręce polskiej rodziny Jabkowskich. Pani Janina – córka właściciela młyna i jej brat – z radością przyjęli wystawę w swoim rodzinnym domu.
Stary młyn, ciekawe historie i eksponaty zachęcają do odwiedzenia tego miejsca, które zachwyciło zarówno dzieci jak i starszych uczestników rajdu.
Bardzo dziękujemy panu Jerzemu i pani Jasi za oprowadzenie nas po zagrodzie i ciekawe opowieści. Panu sołtysowi Jodłowic dziękujemy za udostępnienie nam świelicy i placu zabaw, a wszystkim uczestnikom za spontaniczny udział w konkursach i sportowych rozgrywakach. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie!
Rajd był dofinansowany przez Burmistrza Brzegu Dolnego w ramach projektu „Wyżej – Dalej – Piękniej” – rozwój turystyki krajoznawczej w Gminie Brzeg Dolny.
Elżbieta Węgrzynowska