Skąd się bierze mleko …
mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy rajdu „Pożegnanie lata” zorganizowanego 1 października 2016 przez Oddział Miejski PTTK „Rokita”.
Wyruszono , w dwóch grupach, jak zwykle spod „Orlika” na Oś. Fabrycznym. Pierwszy etap – do Pełczyna, przebyto autobusem. W Pełczynie zwiedzono przepiękny koścółek- zabytek klasy O, odremontowany niedawno dzięki przedsiębiorczemu proboszczowi- księdzu Józefowi. W kościele powitała turystów grupa przemiłych pań ze Stowarzyszenia „Źródlany Zakątek Pełczyn”, która przygotowała opis zabytków kościoła w rymowanej postaci oraz wystawę batików- obrazów malowanych specjalną techniką na tkaninach jedwabnych lub bawełnianych przez artystkę z Koszalina – panią Zofię Schreffel.
Z Pełczyna wyruszono zielonym szlakiem przez Nieszkowice i Pieruszę (słynną z domniemania przechowywania w tamtejszym pałacu legendarnego skarbu Priama) do Warzęgowa, gdzie kolejna przemiła kobieta -pani sołtys Warzęgowa, udostępniła turystom plac wokół świetlicy wiejskiej na zorganizowanie odpoczynku przy kiełbaskach z grila.
Z Warzęgowa znowu autobusem dojechano do Pełczyna, by zwiedzić Gospodarstwo Hodowli Krów i zaobserwować jak wygląda ich mechaniczne dojenie, o czym ciekawie i z pasją opowiadała współwłaścicielka – pani Ewa Grobelna. Była też okazja spróbowania świeżego mleka, chleba z wiejskim smalcem i przetworów warzywnych, które serwowały kolejne miłe panie ze Stowarzyszenia.
Ciekawostka: niektóre obecne na rajdzie dzieci po raz pierwszy w życiu widziały prawdziwą krowę!
Serdecznie dziękujemy paniom z Pełczyna i Warzęgowa za gościnność oraz burmistrzowi Brzegu Dolnego za udostępnienie autobusu i dofinansowanie rajdu w ramach projektu „Turystyka ponad podziałami” – Rozwój Turystyki na Terenie Miasta i Gminy Brzeg Dolny.