Czeska Szwajcaria i Góry Łużyckie w dniach 28-29 maja 2016 r. były celem wycieczki naszego Oddziału. Obszary te, to przepiękne miejsca w Czechach.
Niesamowite formacje skalne oraz głębokie wąwozy i parowy tworzą niepowtarzalną atmosferę, której urokowi trudno się oprzeć.
Wędrówkę, pod kierunkiem przewodnika, rozpoczęto od zwiedzenia położonych na malownieczej skale ruin zamku Sloup – średniowiecznej warowni i pustelni, oraz znajdującej się w pobliżu Jaskini Samuelowej. Następnie wyruszono turystycznym szlakiem na dwie góry: Zloty Wierch oraz wygasły wulkan Studenec, na szczycie którego znajduje się najstarsza metalowa wieża widokowa w Czechach. Po zdobyciu obu szczytów niebieskim szlakiem dotarto do malowniczego miejsca noclegowego, ośrodka Bajtlich koło Chribska.
Drugiego dnia wyruszono w kierunku Bramy Pravčickiej, symbolu Czeskiej Szwajcarii, największego w Europie naturalnego Mostu Skalnego, do której prowadzi przyjemny szlak przez las, biegnący pośród piaskowcowych skał. Widoki zapierały dech w piersiach! Nie bez powodu ten rejon Czech nazwany został Czeską Szwajcarią już wiele lat temu i to przez samych Szwajcarów!
Następną atrakcją był spływ łodziami rzeką Kamenice, po którym znowu pieszo powędrowano do miasteczka Hrensko przy ujściu rzeki Kamenice do Łaby.
Cała dwudniowa trasa piesza liczyła ok. 25 km, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było !

Zbigniew Riwoń, Władysław Pliszczyński[Not a valid template]